Mizahcı Muhalif Olmalı mı?

 

MİZAHCI MUHALİF Mİ? OLMALI

                Bugün Salih Memecan’ın karikatürü ile ilgili haberi okuyup Behzat Ç’nin yazarı Emrah Serbes’in yorumunu görünce uzun bir zaman sonra bir yazı yazasım geldi. İlk olarak Türkiye’de mizahın durumuna baktığımızda garipler göze çarpabilir. Çünkü son dönemde Türkiye’de kaliteli mizah çıkmıyor. Mizah anlamında bir seviye düşüklüğü söz konusu Artık televizyonlarda ,radyolarda ve gazete köşelerinde kaliteli bir mizah yapılmıyor. Bazı konular eleştirilmeye bile gelmiyor

                Türkiye’ye ve Dünya’ya baktığımızda Türkiye’de mizah konusunda sert bir tutum göze çarpıyor. Gücü elinde bulunduran kişiler kesinlikle eleştiriye hoş görü ile bakmıyor. 1980’ler bürokrat kafasında ve mantığında düşünmeye devam ediyorlar. Halbuki Amerika ve Avrupa’ya baktığımızda liderler hakaret içermediği ve kişisel hak ve özgürlükleri sınırlamadığı sürece mizaha hoşgörü ile yaklaşıyorlar. Çünkü eleştirinin olduğu yerde yenilenme ve ilerleme vardır. Bir ülkede muhalif bir ses olmadığı zaman bu herkesin mutlu olduğu anlamına gelmez. İnsanlar ifade özgürlüğü çerçevesince birbirinin görüşüne saygı duymalı ve çoğulculuğu ve çok sesliliği sağlamalıdır.

                Sonuç olarak ben de mizahçının muhalif olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu dünya’nın her tarafında böyledir. Mizah ile uğraşan kişi olayları farklı bir bakış açısı ile görerek o toplumdaki eksikliklere mizah yolu ile gönderme de bulunur. Toplumdaki çarpıklıklara ve eksik kalan yerlere vurgu yapar. Toplum üzerinde gözlemde bulunarak çeşitli sonuçlara varır. Bunları işine yansıtır.

                Mesela günümüzde siyasi mizah konusunda komedyenler eskisi kadar üretimde bulunmuyorlar. Eskiden siyaset kurumu içinde mizaha malzeme olan birçok siyasetçi yer almakta idi. Onlar bir fenomen haline gelmişti. Mesela levent Kırca siyasi mizah konusunda ilk aklıma gelen isimlerden bir tanesidir. Olacak o Kadar isimli programı ile birçok konuda mizah yolu ile eleştiri de bulunmuş ve toplumun sorunlarına dikkat çekmiştir. Günümüz komedyenleri ise apolitik bir tutum sergileyecek siyaset dışı işler yapıyorlar. Bana göre mizahcı işini yaparken kendine sınırlama koymamalı bir konuda söyleyecek bir şeyi varsa onu özgür bir biçimde işine yansıtmalıdır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !